99,9% SVÍČKAŘŮ VYSYPÁVÁ ZVĚDAVĚ POPÍLEK ZE SVÍČKY S OTÁZKOU: „CO TAM BUDE?“ Tato zvědavost začíná někde v pěti letech a drží se nás až do důchodu. Takže se pojďme podívat na to, co nám popílek a hrudky vlastně říkají …
Jak to vypadá v praxi
Kdo se v rodině svíčkujete, tak to asi budete mít podobné: Dávám partnerovi nebo dětem svíčku. Je to krásná rozjímací atmosféra, kolikrát na mini spánek.
Ale jakmile skončí svíčkování, relax nerelax, je to jak „rozbalování tajuplného balíčku“. V hlavě vyskakuje zvědavá otázka: „Co tam bude“? Rodina se mi na posteli zvedá a oči jsou upřené ke zbytku svíčky, ze které vysypávám popílek.
Pak přichází významné prohlížení prášku a šutříků a k tomu je ve vzduchu očekávání, co „Romča na to“.
Když si partner svíčkuje neduhy sám, vždycky mi posílá fotku popílku do mobilu, i když už svíčku umí číst také :))) Vysypávání popílku je prostě zážitek. Je to roztomilá, až dětská zvědavost, která je nakažlivá napříč generacemi.
Kde se ten popílek vlastně bere? Mýtus versus realita ...
Pokaždé, když si dáváte tělovou svíci, tvoří se během procesu hoření odpad, který padá dovnitř do dutiny svíčky. Proto je nutné mít na svíčce bezpečnostní filtr (gáza nebo kapesník)!
Kolují různé zvěsti o tom, že to, co vysypáváte ze svíčky, je „bordýlek vytažený z těla“. Ale takhle úplně to není. Uvádím zde na pravou míru jeden velký mýtus, který se různě mezi svíčkaři šíří:
To, co vysypáváte z tělové svíce, nejsou nečistoty vytažené z těla! Jde o přirozený BIOLOGICKÝ ODPAD z tělové svíce, který vzniká během hoření. Prášek je vyhořelé plátýnko a hrudky jsou zkaramelizovaný vosk!
Co je však zajímavé, že KONZISTENCE TOHOTO BIOLOGICKÉHO ODPADU SE SKUTEČNĚ MĚNÍ PODLE TOHO, CO V TĚLE SVÍČKUJETE! Proto svíčkaři tak rádi čtou z popílku.
Info pod čarou: Měnící se konzistence biologického odpadu ukazuje, že tělová svíce z těla skutečně „cosi“ vytahuje. Přesněji řečeno: biologický odpad z tělové svíce obsahuje částice z našeho organismu, vytažené během svíčkování. Proto je tak důležié umýt si po svíčkování ruce a do popílku nesahat rukama!
Co nám dokáže odpad ze svíce prozradit?
Je to takový postranní ukazatel, který může napovědět:
- Zda jste měli tělovou svíci přiloženou na správném místě
- Zda můžete očekávat úlevu od bolesti, napětí, únavy apod.
- Jaký progres tělové svíce mají při dlouhodobém svíčkování a zda problém ustupuje
V tomto článku vás provedu mapou „čtení z popílku“. A také vám řeknu jedno velmi důležité pravidlo.
Co všechno vypadává ze svíčky?
Ze svíčky vypadává buď sypký prášek nebo kousky vosku (často obojí dohromady).
Prášek může být suchý, jemný, heboučký až „andělský“, nebo hutný, vlhký, „těžký“.
Hrudky mají různé velikosti, od malinkých drobků až po pořádné „žulvasy“, nebo mají tvar jehliček, ostnů, rampouchů.
UPOZORNĚNÍ: Čím větší svíci používáte, tím spíše vám z ní budou padat větší kusy zkaramelizovaného vosku, tj. „žulvasy“ a ne „kamínky“. Je to logické. Ve velkých svíčkách je mnohonásobně více vosku, takže je objemnější i odpad.
Základní čtení ...
V praxi si bohatě vystačíte s tímto rozdělením…
KDY SE OBJEVUJE HEBOUČKÝ, JEMNÝ, SVĚTLÝ PRÁŠEK BEZ HRUDEK
- Když si užíváte tělovou svíci jen na rozmazlování a na relax (a z těla si nic „netaháte“)
- Když jste svíčku použili na zdravotní problém, ale neměli jste jí přiloženou na správném místě
- Když svíčkujete zdravotní problém, na který jsou tělové svíce krátké
- Při dlouhodobém svíčkování je to vzkaz, že je buď zdravotní problém na ústupu, nebo jste dosáhli hranice, kde už svíčky více nesvedou
KDY SE OBJEVUJE MOKRÝ, „TĚŽKÝ“, ŽLUTÝ PRÁŠEK
- Je to častý ukazatel při svíčkování zdravotních neduhů a je to pro vás vzkaz, že jste měli tělovou svíci přiloženou na správném místě (ideálně by měla být spolu s práškem i nějaká ta hrudka)
- Často se objevuje u otoků, při dosvíčkování rýmy apod. Tělová svíce do sebe dokáže otok vtáhnout a proto je prášek vlhký. Otok v takovém případě mizí doslova před očima (záleží tedy na jeho velikosti). U rýmy máte zase mnohonásobně menší spotřebu kapesníků :))
- Pokud se objevuje poté, co jste dříve vysypávali „hrudky a žulvasy“, je to znamení, že zdravotní problém je na ústupu. Mnohem dříve, než vidíte tuto změnu na popílku, byste to však měli pociťovat už fyzicky (že je vám lépe).
KDY SE OBJEVUJÍ HRUDKY A „ŽULVASY“
- Bývají vidět u zánětů, tupých bolestí (např. bolestivá menstruace). Hrudky znamenají, že jste měli svíci přiloženou na správném místě a svíčka se opravdu činila, aby vám pomohla.
- Bývá to znamení, že úleva je nadosah (pokud šlo tedy o tzv. „vítěznou svíčku“, více o vítězných svíčkách píši v ebooku „4 vychytávky pro úspěšné svíčkování“, je ke stažení zdarma). Naslouchejte svému tělu a všímejte si změn k lepšímu.
- Může se stát i to, že se svíčkujete dlouhodobě (několik týdnů) a ze svíce vám stále vypadávají hroudy místo prášku. A fyzická úleva nikde. Pak je na zváženou, zda stojí za to ve svíčkování pokračovat. Je možné, že jsou tělové svíce na zdravotní problém krátké. Na konci článku zmiňuji zlaté pravidlo, kterého je potřeba se při svíčkování držet.
KDY SE OBJEVUJÍ OSTNY A RAMPOUCHY
- Velice často bývají u bolestí. Čím ostřejší je bolest, tím ostřejší jsou i hroty vysypané ze svíčky (neptejte se mě, jak to ty svíčky dělají, protože to fakt nevím). A naopak, když svíčkujete tupé bolesti, stresy apod. vysypáváte dlouhé tupé rampouchy.
- Buďte vděční za všechny rampouchy a ostny, je to vzkaz, že jste měli tělovou svíci přiloženou na skvělém místě. Pokračujte ve svíčkování, dokud nepřijde úleva, protože jste na nejlepší cestě, aby opravdu přišla.
A ještě to vezmeme obráceně, pár ukázek přímo z praxe...
BOLESTI
Kdykoliv jsem svíčkovala ostré, bodavé bolesti (často v oblasti zad), pokaždé ze svíce vypadl osten! Někdy jsou to hodně veliké rampouchy, krápníky.
Jakoby ten ostrý hrot simuloval bolest, kterou svíčkovaný člověk cítí.
U tupé bolesti zase vypadávají hroudy (někdy opravdu hodně velké).
RÝMA
U rýmy se zase velmi často objevují jen hrudky, které mají navíc tak trochu podobu „soplíku“. Pokud už vypadne prášek, je těžký, vlhký.
Je to tím, že rýma je „vlhký, mokrý“ neduh. Svíčka do sebe rýmu opravdu obrazně řečeno „natáhne“ a proto je odpad ze svíce hrudkovitý, mokrý.
TIP: U rýmy je potřeba používat silicové svíčky (eukalyptus, borovice), svíčkujete zpravidla 1-2 dny. Běžných kurkumových svíček byste spotřebovali zbytečně hodně a s horším výsledkem. Jen pozor, zánět dutin už se svíčkuje zase jinak, tam řešíte „zánět“ a ne rýmu a tak potřebujete složení „na záněty“, navíc je to běh na delší trať a příliš mnoho silice zde může být na škodu.
RELAXACE
Na závěr vám sem schválně dávám foto popílku z relaxačního svíčkování. Aby byl vidět ten obrovský rozdíl mezi „rozmazlovacím popílkem“ a tím, který vysypete po svíčkování zdravotních neduhů.
Jde o shodnou velikost tělové svíce, jaká je na fotkách u rýmy.
I přes to všechno, co jsem vám tady o čtení popílku napsala, je potřeba pamatovat na jednu věc. Že je to „jen“ biologický odpad ze svíce.
Pokud se svíčkujete „jen tak“ a fyzicky vám vůbec nic není, nevsugerovávejte si jen na základě odpadu z tělové svíčky, že jste nemocní.
V praxi se totiž setkávám s jedním nešvarem, o který se tu s vámi podělím. Vyvarujte se ho a nedělejte ho.
ZE ŽIVOTA
Tento scénář se mi během letité praxe stal už mockrát. Pozor, ať do toho také nespadnete.
Někdo mi volá a ptá se, kolik svíček a jak dlouho má používat, protože „už se svíčkuje měsíc jako drak“ a stále mu vypadávají „hrozné šutry“. A že musí mít to tělo šíleně zabordelizované.
Vždycky se po vyslechnutí zdravotních problémů (kterých bývá dost pohromadě) a průběhu svíčkování zeptám: „A CÍTÍTE PO SVÍČKÁCH FYZICKY ZMĚNU K LEPŠÍMU?“
A víte, co je v drtivé většině těchto případů odpovědí? Velice často bývá na druhé straně několik vteřin ticho … a přemýšlí se, jak to vlastně je.
Pokud se svíčkujete týdny bez jakékoliv změny k lepšímu na těle nebo na duši, i přes žulvásky a rampouchy, tak vám tělová svíce dává najevo: „Promiň, na tohle jsem krátká, s tímhle ti nepomůžu.“
A z této zkušenosti vychází mé zlaté pravidlo na závěr:
NESVÍČKUJTE PRO TO, CO VÁM VYPADNE ZE SVÍČKY, ALE ABY SE VÁM FYZICKY (PSYCHICKY) ULEVILO.
Naslouchejte více svému tělu, než odpadu z tělové svíce!
Pro milovníky popílku chystám spoustu zajímavých pokusů, aby byla naše zvědavost ukojena, ale abychom současně uměli svíčkovat s rozumem v hrsti. Odpad ze svíce umí být dobrý pomocník, ale neměl by nám ve svíčkování šéfovat.
Tělové svíce jsou již 9 let nedílnou součástí mého života a mojí velikou láskou. Letos dosahuji hranice 100 000 vyrobených kusů a to je pro mne vnitřní meta, posunout svíčkování dál.
Mým přáním je předávat know how a nabyté zkušenosti, aby se tělové svíce mohly stát vaším spolehlivým parťákem. A vy se s jejich pomocí dokázali snadno zbavovat bolestí, zánětů, stresu, nebo se s nimi prostě jen příjemně rozmazlovali.
Své začátky s tělovými svícemi s vámi sdílím v příběhu zde.