Svickujeme.cz

Proč malé děti milují tělové svíčky?

Až bude jednou vaše dítě dospělé, může s láskou  vzpomínat na chvíle, kdy jste mu dávali tělovou svíčku. A tyto okamžiky budou patřit mezi velmi silné a hezké vzpomínky. Děti svíčkování milují. Proč? 

Hřejivý vzkaz

Jednou mi přišel nádherný email od paní Marie, která je poctivou babičkou a vnoučata s ní objevila svět tělových svíček:

„Už i vnučky chtějí svíčkovat. O Vánocích jsme si hrály na doktorku a čtyřletá vnučka mi řekla – babičko lehni si, já tě budu léčit. Vzala tyčinku ze stavebnice a šla mi pálit svíčku, abych už neměla rýmu.“

Depositphotos.com

Co dítěti darujete, když s ním svíčkujete?

SEBE SAMA – Na několik minut, kdy svému dítěti dáváte svíčku, mu vysíláte jasný vzkaz: Mám tě rád(a). A teď jsem tady jenom a jenom pro tebe. 

VZÁJEMNOU BLÍZKOST – Zvlášť pro malé děti může být okamžik svíčkování doslova magický. Nádherná blízkost, až intimita. V tu chvíli existuje jen „TY a JÁ“. Nikdo a nic jiného kolem neexistuje. Předáváte klid, pohodu, lásku. Tato energie funguje krásně i mezi dospělými. Děti jí mohou vnímat ještě silněji. Je to láskyplné obejmutí, které trvá celých 8-10 minut.  

POZORNOST – Dnešní svět je hodně uspěchaný. Kolikrát jsme dětem řekli „počkej chvilku, teď nemůžu“? Když mu dáváte svíčku, tak tato slova mizí. Dítě má vaší 100% pozornost. Je to mnohem hlubší spojení, než když si povídáte při jízdě autem, u mytí nádobí nebo večeře. U svíčky nedělíte pozornost mezi své dítě a jinou činnost. A proto děti svíčkování tak milují. Mají vás na malinkou chvilku jen pro sebe.

DŮVĚRU – U tělové svíce se manipuluje s plamínkem (ohněm), které má dítě jen kousek od svého těla. Není to nebezpečné! Stačí dodržovat zásady bezpečného svíčkování. Když vás dítě nechá „dát mu svíčku“ a nebrečí ani neutíká, tak vám nesmírně důvěřuje. Během svíčkování se může svěřit i s něčím, co by jinak neřeklo. A co zasejete, to v budoucnu sklízíte, takže až vaše ratolest přistane v puberťáckých letech, může být tato vytvořená důvěra k nezaplacení.   

TADY A TEĎ – Tento dar si během svíčkování dáváte spíše sobě, děti v přítomnosti žít umí. Dávat svíčku = ukotvit se v příjemné přítomnosti. Soustředíte se jen na dítě a na tělovou svíci. Mizí v dáli mobil, televize, vlastní starosti a úkoly. Je to nádherná relaxace, kterou dopřáváte vám oběma.   

Chcete si svíčkování se svými dětmi (vnoučaty) vyzkoušet? Pak se vám mohou hodit následující doporučení ...

NEJDŘÍV MAMINKA A PAK TY, JO?

NIKDY nedávejte tělovou svíci dítěti, dokud jste si sami na sobě nevyzkoušeli, jak svíčky fungují a jak se s nimi manipuluje. Dítě by mělo vždycky (!) svíčkování nejdříve vidět na někom jiném. Někdy to bude potřebovat „zažít a vidět“ vícekrát. A je to tak v pořádku. Nahlédnutím odbouráte počáteční obavy nebo strach (hlavně z plamínku) a místo toho se objeví těšení a touha. Začne vítězit zvědavost a vy brzy uslyšíte „já to chci taky“. 

MALÉ SVÍČKY

U dětí vždy volte malou velikost tělových svící. Svíčkovat se může už od 3 let. V předškolním věku je vhodná tělová svíce velikosti S. Je malinká, hoří jen pár minut. Pro mladé školáky můžete začít zkoušet velikost M. 

BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Svíčkujte s dětmi normálně na posteli nebo na gauči, kde je to pro ně pohodlné a „domácí“. Dbejte ale vždy na bezpečnost:

  • Misku s vodou mějte vždy dobře na dosah.
  • Vyhořelé plátýnko pinzetou vždy sundávejte nad miskou s vodou, ne nad tělem.
  • Svíčku držte vždy kolmo vzhůru.    

JÁ CHCI SVÍČKU, JÁ CHCI SVÍČKU …

Dítě se do svíčkování může rychle zamilovat a chtít okamžik zažívat znovu a znovu. Ze začátku,  kdy jde o „objevování“, se nebojte dát tělovou svíci častěji (např. 1 den a druhý den znovu). Ale jestli chcete uchovat onen „magický okamžik“, pak by se svíčkování nemělo stát rutinou (když jde o rozmazlování, ne o řešení zdravotních neduhů, jako je rýma, bolení bříška apod.).  Dobře funguje vzájemná dohoda, např: „Tak v neděli dáme svíčku, jo?“     

CO BYLO VE SVÍČCE?

Dětská zvědavost „co je uvnitř“ zůstává nám svíčkařům až do dospělosti. 99% lidí po ukončení aplikace vysypává její obsah. Pro děti se tím zvyšuje celá „magičnost“. Jedna maminka mi psala, že dává synovi občas svíčku, aby dobře usnul. Což se daří :)) Ale kolikrát jí prosí, pomalu v polospánku, aby určitě svíčku nevyhazovala a schovala mu popílek na ráno, že si ho chce prohlédnout. Na odpad ze svíce nesahejte, ale jeho pozorování děti milují. Tak je o tu radost nepřipravujte :))   

Dají se u dětí používat tělové svíce i na řešení zdravotních problémů?

Ano, dají a v praxi se v tomto směru používají častěji, než na „obyčejné“ rozmazlování, což je škoda.

JAKÉ ZDRAVOTNÍ NEDUHY SE MOHOU U DĚTÍ SVÍČKOVAT?

  • Kašel, záněty průdušek (svíčkujte na zádech, dítě leží na bříšku) 
  • Rýma (svíčkují se dutiny v oblasti obličeje, používejte eukalyptovou tělovou svíci)
  • Bolesti 
  • Nevolnost
  • Zažívací potíže, průjem
  • Otoky
  • Hojení ran (nikdy nepřikládejte svíci přímo na ránu, svíčkuje se vždy vedle rány)
  • Hojení po zubařských zákrocích (velmi doporučuji, svíčky fungují geniálně)

MŮŽE POMOCI TĚLOVÁ SVÍČKA I U PSYCHIKY DÍTĚTE?

Určitě ano! Tělové svíce mohou dobře posloužit např. v těchto případech:

  • Snazší usínání
  • Hyperaktivita
  • Zklidnění, zmírnění rozrušení
  • Snížení stresu, napětí, pomoc při úzkostných stavech

ČEHO JE DOBRÉ SE PŘI SVÍČKOVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH NEDUHŮ U DÍTĚTE DRŽET:

  • MÉNĚ ZNAMENÁ VÍCE – Dětský organismus je citlivý a tak mějte na paměti, že jim stačí mnohem méně svíček, než používá dospělý a hlavně dbejte na malou velikost tělové svíce!
  • 1 SVÍČKA DENNĚ JE STROP – Nepřesvíčkovávejte!! Svíčkování v těle „dojíždí“. Vyčkejte vždy do druhého dne, zda se stav dítěte zlepší a o kolik. Jedinou výjimkou může být svíčkování bolestí, kdy dáte např. 1 svíci ráno, druhou večer. Vždy tam musí být několikahodinový odstup.
  • NASLOUCHÁNÍ – Nebojte se dítěte zeptat, kam chce svíčku přiložit. Intuice funguje velmi dobře a děti umí dobře vycítit, kam svíčku potřebují přiložit. 
  • NENAHRAZUJTE TĚLOVÝMI SVÍCEMI LÉKAŘSKOU PÉČI – A ještě by se k tomu hodilo připsat „nehrajte si na lékaře“. Tělové svíce jsou vynikající pomocník, ale nejsou všemocné a při nevhodné aplikaci  mohou i uškodit. A proto vůbec není na místě „zkoušet“ na vlastních dětech, jestli se TO „nějak“ povede vysvíčkovat. Držte se osvědčených postupů a v začátcích zůstávejte v základních mantinelech. 

Kam je vhodné u dětí přikládat tělové svíce?

VŽDY POUŽÍVEJTE MALOU VELIKOST TĚLOVÉ SVÍCE! DÁVEJTE DÍTĚTI JEN JEDNU SVÍCI V ROZMEZÍ NĚKOLIKA HODIN (v předškolním věku ideálně jen 1 svíčku denně). 

NA BŘÍŠKODo oblasti žaludku (nad pupík) při nevolnosti, stresu, pro zklidnění nebo jen pro příjemné rozmazlování a užívání si „já a ty“. V podbřišku při střevních problémech (průjem, nadýmání, zácpa). Svíci je vhodné posouvat, nedržet celou dobu na jednom místě.

Nedávejte dětem svíčku přímo do pupíku! Je to velmi citlivé místo často i pro dospělé. Svíčkování by mohlo být pro dítě nepříjemné a můžete mu rozhodit spaní, náladu. 

NA ZÁDA – Při svíčkování průdušek, kašle. Nikdy (ani u dospělých) tělovou svíci nepřikládáme na srdce!

NA DUTINY – Při rýmě. Svíčku nikdy nepřikládejte do oblasti třetího oka (střed čela). Můžete dítěti rozhodit biorytmus, spaní nebo přivodit bolení hlavy (platí i u dospělých). 

KRČNÍ OBLAST (svíce se přikládá vzadu na krku, hlava je položená čelem dolů, dobře se svíčkuje i vsedě) – Vynikající místo pro odbourání stresu, úzkosti, při nadměrné psychické zátěži, bolesti hlavy (funguje i u dospělých, jen se používá větší velikost svíčky).

LOKÁLNĚ – Při různých bolestech, natažených svalech apod. (například natažené tříslo malému fotbalistovi).    

NA TVÁŘ – Při bolestech v dutině ústní (například při manipulaci s rovnátky, kdy jsou citlivé a bolestivé dásně).

HOJENÍ ZRANĚNÍ – Svíčka je vynikající pomocník při hojení kožních poranění. Nikdy se ale nepřikládá přímo na ránu (otevřenou sliznici)!!! Vždy svíčkujete kousek vedle. To samé platí při bodnutí hmyzem nebo u bradavice.

Buďte velmi opatrní při přikládání tělové svíce do oblasti páteře. Svíčku tam dávejte jen výjimečně, na krátkou dobu a ptejte se na pocity při svíčkování. Při jakýchkoliv „výstřelech do stran“ svíčku posuňte. 

Dovolte si to, dopřejte si to a nebojte se ...

Vezměte si například jízdu autem. Co všechno musíte sledovat, ovládat a jak si hlídáte bezpečnost. A nesebere vám to radost z cestování a jízdu si umíte užít.

Stejně tak si při vaření člověk užívá kulinaření a neděsí se toho, že se pořeže nožem, že vyhoří, spálí se apod. Dodržujete bezpečnostní pravidla a prostě si vaříte.

S tělovými svícemi je to úplně stejné. Dodržujte základní pravidla a užívejte si to. A nechte své děti, ať si to užívají také :)) Budou svíčkování milovat. Budou vám věřit. A v dospělosti budou s láskou na vaše společné svíčkovací chvíle vzpomínat.

A KDE SEHNAT TĚLOVÉ SVÍCE VE VELIKOSTI S? Můžete nahlédnout do mého e-shopu na Romana-art.cz.